AVX Corporation TAP225K050CRW
TAP225K050CRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP225K050CRW
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP225K050CRW.pdf
Availability of TAP225K050CRW
QUANTITY
TAP225K050CRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP225K050CRW
Internal Part NumberEIS-TAP225K050CRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP225K050CRW
Related LinksTAP225, TAP225K050CRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP225K050CRW Details Description
Related parts for TAP225K050CRW
IC DAC V-OUT 12BIT 3.3V LP 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf