AVX Corporation TAP226M020SRW
TAP226M020SRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP226M020SRW
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP226M020SRW.pdf
Availability of TAP226M020SRW
QUANTITY
TAP226M020SRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP226M020SRW
Internal Part NumberEIS-TAP226M020SRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeH
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP226M020SRW
Related LinksTAP226, TAP226M020SRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP226M020SRW Details Description
Related parts for TAP226M020SRW
VARISTOR 42V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
PELTIER MOD UT8,12,F2,3030,TA,W6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 24.4A TO252 datasheet.pdf
RES 104 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 540UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A TO220 datasheet.pdf
M803 2C 2#16 PIN RECP OM datasheet.pdf
330UF 420V 35X30MM 105C 2000H datasheet.pdf