AVX Corporation TAP335K025CCS
TAP335K025CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP335K025CCS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP335K025CCS.pdf
Availability of TAP335K025CCS
QUANTITY
TAP335K025CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP335K025CCS
Internal Part NumberEIS-TAP335K025CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP335K025CCS
Related LinksTAP335, TAP335K025CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP335K025CCS Details Description
Related parts for TAP335K025CCS
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 135MHZ 16QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
IC MCU ARM7 512KB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ 24SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS datasheet.pdf