AVX Corporation TAP335K035SRW
TAP335K035SRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP335K035SRW
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP335K035SRW.pdf
Availability of TAP335K035SRW
QUANTITY
TAP335K035SRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP335K035SRW
Internal Part NumberEIS-TAP335K035SRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesTAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP335K035SRW
Related LinksTAP335, TAP335K035SRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP335K035SRW Details Description
Related parts for TAP335K035SRW
COUNTER LCD 8 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 1CELL AAA 6"LEAD datasheet.pdf
IC VOLT DETEC CMOS 4.2V SOT23A-3 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.5A SON10 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4P4T 300MA 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECPORT X2 GATEWAY COMM datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf