AVX Corporation TAP336K010SCS
TAP336K010SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP336K010SCS
Brief Description
CAP TANT 33UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP336K010SCS.pdf
Availability of TAP336K010SCS
QUANTITY
TAP336K010SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP336K010SCS
Internal Part NumberEIS-TAP336K010SCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP336K010SCS
Related LinksTAP336, TAP336K010SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP336K010SCS Details Description
Related parts for TAP336K010SCS
RES SMD 121 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 35A 0.64 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 27.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23 datasheet.pdf
8P AMPMODU II STIFT LEI datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 5SOT23 datasheet.pdf