AVX Corporation TAP336K016CPA
TAP336K016CPA picture photo
Mfg. Part Number
TAP336K016CPA
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP336K016CPA.pdf
Availability of TAP336K016CPA
QUANTITY
TAP336K016CPA Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP336K016CPA
Internal Part NumberEIS-TAP336K016CPA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP336K016CPA
Related LinksTAP336, TAP336K016CPA Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP336K016CPA Details Description
Related parts for TAP336K016CPA
RES 120 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
PANEL FRONT BOTTOM HINGED FOR 5U datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MICRO 100C S 18" YEL JACKS NI datasheet.pdf
240V CORNER GRND DELTA 2-POLE SP datasheet.pdf
CTV 79C 79#22D PIN PLUG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf