AVX Corporation TAP336M035CRS
TAP336M035CRS picture photo
Mfg. Part Number
TAP336M035CRS
Brief Description
CAP TANT 33UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP336M035CRS.pdf
Availability of TAP336M035CRS
QUANTITY
TAP336M035CRS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP336M035CRS
Internal Part NumberEIS-TAP336M035CRS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeM
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP336M035CRS
Related LinksTAP336, TAP336M035CRS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP336M035CRS Details Description
Related parts for TAP336M035CRS
IC TXRX RS-232 SINGLE 5V 10MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 10% 3226 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BACKSHELL 40 ENTRY 50POS BLACK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
IC FPGA 209 I/O 256VF datasheet.pdf
M5 2 POS M-M STRT 1MTR datasheet.pdf