AVX Corporation TAP336M035HSB
TAP336M035HSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP336M035HSB
Brief Description
CAP TANT 33UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP336M035HSB.pdf
Availability of TAP336M035HSB
QUANTITY
TAP336M035HSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP336M035HSB
Internal Part NumberEIS-TAP336M035HSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeM
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP336M035HSB
Related LinksTAP336, TAP336M035HSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP336M035HSB Details Description
Related parts for TAP336M035HSB
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 24SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 106.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 44.7VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL NO SHIELD LED datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf