AVX Corporation TAP474K050BRW
TAP474K050BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP474K050BRW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP474K050BRW.pdf
Availability of TAP474K050BRW
QUANTITY
TAP474K050BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP474K050BRW
Internal Part NumberEIS-TAP474K050BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP474K050BRW
Related LinksTAP474, TAP474K050BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP474K050BRW Details Description
Related parts for TAP474K050BRW
Crystal 4.9152MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TAPE SQUEAK REDUCTION 1" X 5YD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
30 50/50 GRID RA HDR datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf