AVX Corporation TAP475J010SCS
TAP475J010SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP475J010SCS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 5% RADIAL
Datasheet Download
TAP475J010SCS.pdf
Availability of TAP475J010SCS
QUANTITY
TAP475J010SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475J010SCS
Internal Part NumberEIS-TAP475J010SCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475J010SCS
Related LinksTAP475, TAP475J010SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475J010SCS Details Description
Related parts for TAP475J010SCS
IC AMP AUDIO PWR HIFI HEPTAWATT7 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC GATE NOR 6CH 2-INP 20-SOIC datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 490-500MHZ 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LIGHT PIPE CABLE SH4001 30CM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 400MA 250 MOHM datasheet.pdf