AVX Corporation TAP475J016BRW
TAP475J016BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP475J016BRW
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 5% RADIAL
Datasheet Download
TAP475J016BRW.pdf
Availability of TAP475J016BRW
QUANTITY
TAP475J016BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475J016BRW
Internal Part NumberEIS-TAP475J016BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475J016BRW
Related LinksTAP475, TAP475J016BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475J016BRW Details Description
Related parts for TAP475J016BRW
TVS DIODE 15VWM 32.5VC DO15 datasheet.pdf
IC PWR SWITCH HI SIDE 4-TMLF datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC 3925 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.62"L X 2.62"W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
PATCH CABLES 550MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BL .060 TIP PLG INSUL SHRDD TRRT datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 50K LUT 400VFBGA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf