AVX Corporation TAP475K006SRW
TAP475K006SRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP475K006SRW
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP475K006SRW.pdf
Availability of TAP475K006SRW
QUANTITY
TAP475K006SRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475K006SRW
Internal Part NumberEIS-TAP475K006SRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475K006SRW
Related LinksTAP475, TAP475K006SRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475K006SRW Details Description
Related parts for TAP475K006SRW
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CABLE GLAND EXE PG 7 BRASS datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V/8V SC70-6 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24V datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 28DSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CABLE DUCT REPLACEMENT COVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3.75A datasheet.pdf