AVX Corporation TAP475K010BRS
TAP475K010BRS picture photo
Mfg. Part Number
TAP475K010BRS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP475K010BRS.pdf
Availability of TAP475K010BRS
QUANTITY
TAP475K010BRS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475K010BRS
Internal Part NumberEIS-TAP475K010BRS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475K010BRS
Related LinksTAP475, TAP475K010BRS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475K010BRS Details Description
Related parts for TAP475K010BRS
CAP CER 470PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
COMPONENT TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
RES 27 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG SLATE SHLD 100' datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
SGE-245L-2-0780 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 440MA 230 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONV 3.3V +/-12V 30W UFRM datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf