AVX Corporation TAP475K010CCS
TAP475K010CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP475K010CCS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP475K010CCS.pdf
Availability of TAP475K010CCS
QUANTITY
TAP475K010CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475K010CCS
Internal Part NumberEIS-TAP475K010CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475K010CCS
Related LinksTAP475, TAP475K010CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475K010CCS Details Description
Related parts for TAP475K010CCS
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 8POS datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 24B 40DIP datasheet.pdf
TERM EDGE ECON SLDR POST GOLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 22POS datasheet.pdf