AVX Corporation TAP475K035CCS
TAP475K035CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP475K035CCS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP475K035CCS.pdf
Availability of TAP475K035CCS
QUANTITY
TAP475K035CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475K035CCS
Internal Part NumberEIS-TAP475K035CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475K035CCS
Related LinksTAP475, TAP475K035CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475K035CCS Details Description
Related parts for TAP475K035CCS
FUSE GLASS 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
PHONE HI-D JACK .25" 3COND SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D BTL 44SSOP datasheet.pdf
CONN IDC HEADER GOLD 4POS 26AWG datasheet.pdf
LED SWITCH 3/4"X1" SPDT datasheet.pdf
Connector Header 45 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf