AVX Corporation TAP475M010CRS
TAP475M010CRS picture photo
Mfg. Part Number
TAP475M010CRS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP475M010CRS.pdf
Availability of TAP475M010CRS
QUANTITY
TAP475M010CRS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475M010CRS
Internal Part NumberEIS-TAP475M010CRS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475M010CRS
Related LinksTAP475, TAP475M010CRS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475M010CRS Details Description
Related parts for TAP475M010CRS
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 55mA Lighting, Signage 16-PDIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 5PENTAWATT datasheet.pdf
TIMER POWER-OFF DELAY 8PIN datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ACCEL SPI/I2C 3AX 14LGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MIRROR STAINLESS STEEL 96 INCH datasheet.pdf
OSC MEMS 150.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BLU METAL, MUSHROOM TRANS datasheet.pdf
15UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf