AVX Corporation TAP475M035CRW
TAP475M035CRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP475M035CRW
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP475M035CRW.pdf
Availability of TAP475M035CRW
QUANTITY
TAP475M035CRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475M035CRW
Internal Part NumberEIS-TAP475M035CRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475M035CRW
Related LinksTAP475, TAP475M035CRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475M035CRW Details Description
Related parts for TAP475M035CRW
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/8" datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1.4KV RADIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf