AVX Corporation TAP476K010CRW
TAP476K010CRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP476K010CRW
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP476K010CRW.pdf
Availability of TAP476K010CRW
QUANTITY
TAP476K010CRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP476K010CRW
Internal Part NumberEIS-TAP476K010CRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeG
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP476K010CRW
Related LinksTAP476, TAP476K010CRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP476K010CRW Details Description
Related parts for TAP476K010CRW
LCD 4DIGIT .3" REFLECT datasheet.pdf
SSD 112GB 2.5" UATA datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 8POS PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 15V datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF20 ACCESSORY datasheet.pdf
DIODE RECT 600V 0.2A TUMD2SM datasheet.pdf
150UF 75V 16.1X41.7 85C AXI datasheet.pdf