AVX Corporation TAP476K025CRW
TAP476K025CRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP476K025CRW
Brief Description
CAP TANT 47UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP476K025CRW.pdf
Availability of TAP476K025CRW
QUANTITY
TAP476K025CRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP476K025CRW
Internal Part NumberEIS-TAP476K025CRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesTAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeM
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP476K025CRW
Related LinksTAP476, TAP476K025CRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP476K025CRW Details Description
Related parts for TAP476K025CRW
RES SMD 11.8 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 15W OUT datasheet.pdf
TERM LOCK/FORK NYL 12-10AWG #8 datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
INSULATED PIERCING CLIP RED datasheet.pdf
RES SMD 0.274 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf