Amphenol Industrial PT06A-22-36S(SR)
PT06A-22-36S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06A-22-36S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 36POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06A-22-36S(SR).pdf
Availability of PT06A-22-36S(SR)
QUANTITY
PT06A-22-36S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06A-22-36S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06A-22-36S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions36
Shell Size - Insert22-36
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06A-22-36S(SR)
Related LinksPT06A-22, PT06A-22-36S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06A-22-36S(SR) Details Description
Related parts for PT06A-22-36S(SR)
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 14.3MM 2DGT BLUE CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
ANT HERCULES ISM 868MHZ SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2A 80 MOHM TH datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf