AVX Corporation TAP476M010HSB
TAP476M010HSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP476M010HSB
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP476M010HSB.pdf
Availability of TAP476M010HSB
QUANTITY
TAP476M010HSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP476M010HSB
Internal Part NumberEIS-TAP476M010HSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.7 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeG
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP476M010HSB
Related LinksTAP476, TAP476M010HSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP476M010HSB Details Description
Related parts for TAP476M010HSB
FUSE BOARD MNT 3A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES 56 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV OPEN COLL 8SSOP datasheet.pdf
IGBT 600V 66A 140W ISOPLUS247 datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH BLANK SP D-SERIES datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.3W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf