AVX Corporation TAP684K050GSB
TAP684K050GSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP684K050GSB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.68UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP684K050GSB.pdf
Availability of TAP684K050GSB
QUANTITY
TAP684K050GSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP684K050GSB
Internal Part NumberEIS-TAP684K050GSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP684K050GSB
Related LinksTAP684, TAP684K050GSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP684K050GSB Details Description
Related parts for TAP684K050GSB
HOOK-UP SOLID 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 20MHZ 8DFN datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM60T/MC60F/MDM60T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X16 BLUE TRANSFL datasheet.pdf
SENS FIBER LONGDIST LIGHTBEAM 5M datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf