AVX Corporation TAP685K050GSB
TAP685K050GSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP685K050GSB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP685K050GSB.pdf
Availability of TAP685K050GSB
QUANTITY
TAP685K050GSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP685K050GSB
Internal Part NumberEIS-TAP685K050GSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeH
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP685K050GSB
Related LinksTAP685, TAP685K050GSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP685K050GSB Details Description
Related parts for TAP685K050GSB
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 120V datasheet.pdf
PANEL ALUMINUM 19" WHITE TEXTURE datasheet.pdf
IC MONITOR QUAD SUPP PROG 16SSOP datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 300V 400A TO-220 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 64MA 7.2 OHM TH datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 1 16P 200MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf