AVX Corporation TAP685K050HSB
TAP685K050HSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP685K050HSB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP685K050HSB.pdf
Availability of TAP685K050HSB
QUANTITY
TAP685K050HSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP685K050HSB
Internal Part NumberEIS-TAP685K050HSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeH
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP685K050HSB
Related LinksTAP685, TAP685K050HSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP685K050HSB Details Description
Related parts for TAP685K050HSB
RECEIVER REMOT CTRL SIDE 56.8KHZ datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V JB 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf