AVX Corporation TAP685M010CRW
TAP685M010CRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP685M010CRW
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 10V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP685M010CRW.pdf
Availability of TAP685M010CRW
QUANTITY
TAP685M010CRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP685M010CRW
Internal Part NumberEIS-TAP685M010CRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP685M010CRW
Related LinksTAP685, TAP685M010CRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP685M010CRW Details Description
Related parts for TAP685M010CRW
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A MICRO8 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 3/8 5V MINI datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO204 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 4SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 100W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 6A SOT-89 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM datasheet.pdf