AVX Corporation TARR334M050
TARR334M050 picture photo
Mfg. Part Number
TARR334M050
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.33UF 50V 20% AXIAL
Datasheet Download
TARR334M050.pdf
Availability of TARR334M050
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TARR334M050 Order Process
Ship out your order
Specifications of TARR334M050
Internal Part NumberEIS-TARR334M050
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.291" L (2.50mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TARR334M050
Related LinksTARR3, TARR334M050 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TARR334M050 Details Description
Related parts for TARR334M050
DIODE ZENER 12V 200MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 9.31M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
24 CIR MTA156 EDGE CON F/T LF datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 250MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC-DC 24V OUT CHASSIS MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 21POS datasheet.pdf
RES 264 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 36MA 19 OHM SMD datasheet.pdf