AVX Corporation TARS225M035
TARS225M035 picture photo
Mfg. Part Number
TARS225M035
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 20% AXIAL
Datasheet Download
TARS225M035.pdf
Availability of TARS225M035
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TARS225M035 Order Process
Ship out your order
Specifications of TARS225M035
Internal Part NumberEIS-TARS225M035
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.339" L (4.30mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TARS225M035
Related LinksTARS2, TARS225M035 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TARS225M035 Details Description
Related parts for TARS225M035
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 120W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16SO datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
54E ACT SW-83132/33/34 R=34.4 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM P600 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 0.3W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf