AVX Corporation TARS475K035
TARS475K035 picture photo
Mfg. Part Number
TARS475K035
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 10% AXIAL
Datasheet Download
TARS475K035.pdf
Availability of TARS475K035
QUANTITY
TARS475K035 Order Process
Ship out your order
Specifications of TARS475K035
Internal Part NumberEIS-TARS475K035
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.339" L (4.30mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TARS475K035
Related LinksTARS4, TARS475K035 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TARS475K035 Details Description
Related parts for TARS475K035
SWITCH DIP TOP SLIDE FLUSH 7POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 8.7A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING 12-10 AWG #10 D-GRIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 200MW 1005 datasheet.pdf
63 WAY L/BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC INVERTER UNBUFFERED 6UDFN datasheet.pdf
RELAY SSR 48-660 V datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf