Cornell Dubilier Electronics TAS156K050P1F-F
TAS156K050P1F-F picture photo
Mfg. Part Number
TAS156K050P1F-F
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
TAS156K050P1F-F.pdf
Availability of TAS156K050P1F-F
QUANTITY
TAS156K050P1F-F Order Process
Ship out your order
Specifications of TAS156K050P1F-F
Internal Part NumberEIS-TAS156K050P1F-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAS
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeF
FeaturesWet Tantalum
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAS156K050P1F-F
Related LinksTAS156K, TAS156K050P1F-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TAS156K050P1F-F Details Description
Related parts for TAS156K050P1F-F
CONN FFC FPC TOP 7POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 8POS DL SMD AU datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO214AB datasheet.pdf
TAPE VHB WHITE 3" LOW SURFACE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR SOLDER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf