Texas Instruments TAS5132DDVR
TAS5132DDVR picture photo
Mfg. Part Number
TAS5132DDVR
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Audio
Brief Description
IC AMP AUDIO PWR 26W D 44TSSOP
Datasheet Download
TAS5132DDVR.pdf
Availability of TAS5132DDVR
QUANTITY
TAS5132DDVR Order Process
Ship out your order
Specifications of TAS5132DDVR
Internal Part NumberEIS-TAS5132DDVR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Audio
SeriesPurePath Digital™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClass D
Output Type2-Channel (Stereo)
Max Output Power x Channels @ Load26W x 2 @ 6 Ohm
Voltage - Supply10.8 V ~ 13.2 V
FeaturesDigital Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package44-HTSSOP
Package / Case44-TSSOP (0.244", 6.20mm Width) Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAS5132DDVR
Related LinksTAS51, TAS5132DDVR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TAS5132DDVR Details Description
Related parts for TAS5132DDVR
IC REG CTRLR PWM VM 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 51 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE10 M25 datasheet.pdf
8W8_MA_PCR_75 OHMS S4 CONTACTS_4 datasheet.pdf