Vishay/Vitramon VJ0805D3R6CLXAJ
VJ0805D3R6CLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D3R6CLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D3R6CLXAJ.pdf
Availability of VJ0805D3R6CLXAJ
QUANTITY
VJ0805D3R6CLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D3R6CLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D3R6CLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D3R6CLXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D3R6CLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D3R6CLXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D3R6CLXAJ
RES 8.2 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DIFF LINERCVR QUAD LP 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 2POS VERT TIN datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
HS HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 1.77A Lighting eSIP-7F datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SRT datasheet.pdf