AVX Corporation TAWD226K020R0500
TAWD226K020R0500 picture photo
Mfg. Part Number
TAWD226K020R0500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
TAWD226K020R0500.pdf
Availability of TAWD226K020R0500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TAWD226K020R0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TAWD226K020R0500
Internal Part NumberEIS-TAWD226K020R0500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTAW,TBW Series 17/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAW
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAWD226K020R0500
Related LinksTAWD226K, TAWD226K020R0500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAWD226K020R0500 Details Description
Related parts for TAWD226K020R0500
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR ECL DIFF VAR 8SOIC datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.0 X 6.4MM PNL MNT datasheet.pdf
PANEL FILLER 3UX12HP ASSEMBLY datasheet.pdf
X-2 DUAL BNC MTL FUL SHLD 75OHM datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
PAC-SLC5-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf