AVX Corporation TAWD476M010R0500
TAWD476M010R0500 picture photo
Mfg. Part Number
TAWD476M010R0500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
TAWD476M010R0500.pdf
Availability of TAWD476M010R0500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TAWD476M010R0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TAWD476M010R0500
Internal Part NumberEIS-TAWD476M010R0500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Obsolescence/ EOLTAW,TBW Series 17/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAW
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" Dia x 0.169" L (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAWD476M010R0500
Related LinksTAWD476M, TAWD476M010R0500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAWD476M010R0500 Details Description
Related parts for TAWD476M010R0500
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN JACK 12POS MALE CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 16VDC 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf