AVX Corporation TAZV686K025LBSB0024
TAZV686K025LBSB0024 picture photo
Mfg. Part Number
TAZV686K025LBSB0024
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 25V 10% 2824
Datasheet Download
TAZV686K025LBSB0024.pdf
Availability of TAZV686K025LBSB0024
QUANTITY
TAZV686K025LBSB0024 Order Process
Ship out your order
Specifications of TAZV686K025LBSB0024
Internal Part NumberEIS-TAZV686K025LBSB0024
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAZ
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAZV686K025LBSB0024
Related LinksTAZV686K0, TAZV686K025LBSB0024 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAZV686K025LBSB0024 Details Description
Related parts for TAZV686K025LBSB0024
WASHER FLAT #10 NYLON datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 100 POS datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 39K OHM 0404 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.11 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
512K INDUSOFT RT NO FINS SD datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf