| Internal Part Number | EIS-TB-33.33333MBE-T | |
| Product Training Modules | MEMS Oscillator | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Oscillators | |
| Series | TB | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | MEMS (Silicon) | |
| Frequency | 33.33333MHz | |
| Function | Tri-State (Output Enable) | |
| Output | CMOS | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Current - Supply (Max) | 25mA | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.032" (0.80mm) | |