TXC CORPORATION TB-44.000MDE-T
TB-44.000MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
TB-44.000MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 44.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TB-44.000MDE-T.pdf
Availability of TB-44.000MDE-T
QUANTITY
TB-44.000MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TB-44.000MDE-T
Internal Part NumberEIS-TB-44.000MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.032" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB-44.000MDE-T
Related LinksTB-44.0, TB-44.000MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TB-44.000MDE-T Details Description
Related parts for TB-44.000MDE-T
CAP FILM 3UF 10% 1.1KVDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
A22TK-2RL-21-01 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 50ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 8800PF 10KV SCREW datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
BNC PLUG TO BNC PLUG 1694A 72" datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf