TXC CORPORATION TB-66.667MBD-T
TB-66.667MBD-T picture photo
Mfg. Part Number
TB-66.667MBD-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 66.667MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TB-66.667MBD-T.pdf
Availability of TB-66.667MBD-T
QUANTITY
TB-66.667MBD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TB-66.667MBD-T
Internal Part NumberEIS-TB-66.667MBD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTB
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66.667MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.032" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB-66.667MBD-T
Related LinksTB-66.6, TB-66.667MBD-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TB-66.667MBD-T Details Description
Related parts for TB-66.667MBD-T
IC REG BUCK INV ADJ/-5V 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 60W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V R2H 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.18A 252 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 50V 1% BP 1210 datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
IC SWITCH SP2T 0.01-6GHZ 6QFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2.1A 7DDPAK datasheet.pdf