TXC CORPORATION TB-68.000MCE-T
TB-68.000MCE-T picture photo
Mfg. Part Number
TB-68.000MCE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 68.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TB-68.000MCE-T.pdf
Availability of TB-68.000MCE-T
QUANTITY
TB-68.000MCE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TB-68.000MCE-T
Internal Part NumberEIS-TB-68.000MCE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency68MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.032" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB-68.000MCE-T
Related LinksTB-68.0, TB-68.000MCE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TB-68.000MCE-T Details Description
Related parts for TB-68.000MCE-T
CONN CARD EDGE 6POS .156 GREEN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 120MA 4.2 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 94POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf