Diodes Incorporated TB1500M-13-F
TB1500M-13-F picture photo
Mfg. Part Number
TB1500M-13-F
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR PROTECT BIDIR 50A SMB
Datasheet Download
TB1500M-13-F.pdf
Availability of TB1500M-13-F
QUANTITY
TB1500M-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of TB1500M-13-F
Internal Part NumberEIS-TB1500M-13-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsTB Series SMB Side
TB Series SMB Top
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover180V
Voltage - Off State140V
Voltage - On State3.5V
Current - Peak Pulse (8/20µs)250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance90pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB1500M-13-F
Related LinksTB1500, TB1500M-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
TB1500M-13-F Details Description
Related parts for TB1500M-13-F
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.8V SSMINI5 datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 16A datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
FUSE F/A TLE-GRD 50A 170VDC PC M datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 22POS 0.156" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 31C S 120" RBW JACKS datasheet.pdf