| Internal Part Number | EIS-TBF22-14PSF16 | |
| Shell Size - Insert (Convert From) | 22-14 | |
| Shell Size - Insert (Convert To) | 22-14 | |
| Number of Positions (Convert From) | 19 | |
| Number of Positions (Convert To) | 19 | |
| Housing Color | Olive | |
| Features | Cap (Cover) | |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant | |
| Shielding | - | |
| Current Rating | 22A | |
| Voltage Rating | 500VAC, 700VDC | |
| Orientation (Convert From) | N (Normal) | |
| Orientation (Convert To) | N (Normal) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | TBF22-14PSF16 | |
| Related Links | TBF22-, TBF22-14PSF16 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor | |
 | 3-640601-7 | CONN RECEPT 7POS 22AWG MTA156 | datasheet.pdf | |