ITT Cannon, LLC TBF32-7PS
TBF32-7PS picture photo
Mfg. Part Number
TBF32-7PS
Brief Description
CONN ADAPTER 35P-35P F-M PNL MNT
Datasheet Download
TBF32-7PS.pdf
Availability of TBF32-7PS
QUANTITY
TBF32-7PS Order Process
Ship out your order
Specifications of TBF32-7PS
Internal Part NumberEIS-TBF32-7PS
FamilyCircular Connectors - Adapters
SeriesMIL-DTL-5015, CA
Convert To (Adapter End)Male Pins
Shell Size - Insert (Convert From)32-7
Shell Size - Insert (Convert To)32-7
Number of Positions (Convert From)35
Number of Positions (Convert To)35
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
Housing MaterialAluminum Alloy
Housing ColorOlive
Features-
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shielding-
Current Rating22A, 41A
Voltage Rating-
Orientation (Convert From)N (Normal)
Orientation (Convert To)N (Normal)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBF32-7PS
Related LinksTBF3, TBF32-7PS Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TBF32-7PS Details Description
Related parts for TBF32-7PS
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 5.00MM R/A SLDR datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
RES SMD 3.2K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 7/32" 6.25" datasheet.pdf