Ohmite TBH25P39R0J
TBH25P39R0J picture photo
Mfg. Part Number
TBH25P39R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39 OHM 25W 5% TO220
Datasheet Download
TBH25P39R0J.pdf
Availability of TBH25P39R0J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBH25P39R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TBH25P39R0J
Internal Part NumberEIS-TBH25P39R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTBH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm)
Height0.630" (16.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBH25P39R0J
Related LinksTBH25, TBH25P39R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TBH25P39R0J Details Description
Related parts for TBH25P39R0J
IC MCU 8K USB/PS2 LS 24DIP datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 32SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS 2MM VERT SLD datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS 5.00MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17A 8-HSOP datasheet.pdf