Ohmite TBH25P470RJ
TBH25P470RJ picture photo
Mfg. Part Number
TBH25P470RJ
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 25W 5% TO220
Datasheet Download
TBH25P470RJ.pdf
Availability of TBH25P470RJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBH25P470RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TBH25P470RJ
Internal Part NumberEIS-TBH25P470RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTBH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm)
Height0.630" (16.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBH25P470RJ
Related LinksTBH25, TBH25P470RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TBH25P470RJ Details Description
Related parts for TBH25P470RJ
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES 820 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC RCVR IR FOR DATA COMM 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 240POS 8COL RT ANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 40MM datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHMS .2W 30MM SLDR PAD datasheet.pdf
OSC XO 74.1758MHZ LVDS SMD datasheet.pdf