Ohmite TBH25P470RJ
TBH25P470RJ picture photo
Mfg. Part Number
TBH25P470RJ
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 25W 5% TO220
Datasheet Download
TBH25P470RJ.pdf
Availability of TBH25P470RJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBH25P470RJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TBH25P470RJ
Internal Part NumberEIS-TBH25P470RJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTBH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm)
Height0.630" (16.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBH25P470RJ
Related LinksTBH25, TBH25P470RJ Datasheet, Ohmite Distributor
TBH25P470RJ Details Description
Related parts for TBH25P470RJ
JUMPER-H1502TR/A3049B/X 4" datasheet.pdf
CONTACT BLOCK 110V MOM SPST-NC datasheet.pdf
IC TXRX RF 2.4GHZ Z-STACK 71-LGA datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X9 10NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.170" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 2X1X7.37" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf