AVX Corporation TBJD476K016CBSB0700
TBJD476K016CBSB0700 picture photo
Mfg. Part Number
TBJD476K016CBSB0700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Datasheet Download
TBJD476K016CBSB0700.pdf
Availability of TBJD476K016CBSB0700
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBJD476K016CBSB0700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBJD476K016CBSB0700
Internal Part NumberEIS-TBJD476K016CBSB0700
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTBJ
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBJD476K016CBSB0700
Related LinksTBJD476K0, TBJD476K016CBSB0700 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBJD476K016CBSB0700 Details Description
Related parts for TBJD476K016CBSB0700
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 400MW ALF2 datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 24POS R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf