AVX Corporation TBJE156K050LRSB0824
TBJE156K050LRSB0824 picture photo
Mfg. Part Number
TBJE156K050LRSB0824
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 10% 50V 2917
Datasheet Download
TBJE156K050LRSB0824.pdf
Availability of TBJE156K050LRSB0824
QUANTITY
TBJE156K050LRSB0824 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBJE156K050LRSB0824
Internal Part NumberEIS-TBJE156K050LRSB0824
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTBJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.162" (4.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBJE156K050LRSB0824
Related LinksTBJE156K0, TBJE156K050LRSB0824 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBJE156K050LRSB0824 Details Description
Related parts for TBJE156K050LRSB0824
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SMART CARD READER W/PM SO-28 datasheet.pdf
IC TRANSISTOR ARRAY PNP 16-QFN datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf