AVX Corporation TBJV157K016LRSB0024
TBJV157K016LRSB0024 picture photo
Mfg. Part Number
TBJV157K016LRSB0024
Brief Description
CAP TANT 150UF 10% 16V 2924
Datasheet Download
TBJV157K016LRSB0024.pdf
Availability of TBJV157K016LRSB0024
QUANTITY
TBJV157K016LRSB0024 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBJV157K016LRSB0024
Internal Part NumberEIS-TBJV157K016LRSB0024
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package400
SeriesTBJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBJV157K016LRSB0024
Related LinksTBJV157K0, TBJV157K016LRSB0024 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBJV157K016LRSB0024 Details Description
Related parts for TBJV157K016LRSB0024
Crystal 18.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
Connector Header 19 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES MO 1/2W 150K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC LIU E1 8CH SHORT HAUL 160-BGA datasheet.pdf
LABEL HI TACK METAL 76.2X38.1MM datasheet.pdf
FERRITE BEAD 7A RADIAL LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf