Honeywell Sensing and Productivity Solutions TBPMANN150PGUCV
TBPMANN150PGUCV picture photo
Mfg. Part Number
TBPMANN150PGUCV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESSURE GAUGE
Datasheet Download
TBPMANN150PGUCV.pdf
Availability of TBPMANN150PGUCV
QUANTITY
TBPMANN150PGUCV Order Process
Ship out your order
Specifications of TBPMANN150PGUCV
Internal Part NumberEIS-TBPMANN150PGUCV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTBP Series
Standard Package30
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTBP
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 45.75 mV (5V)
Accuracy±0.15%
Voltage - Supply1.5 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.11" (2.74mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure245 PSI (1689.22 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case6-SMD, No Lead, Top Port
Supplier Device Package6-SMT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBPMANN150PGUCV
TBPMANN150PGUCV Details Description
Related parts for TBPMANN150PGUCV
CONN HEADER .100 SNGL STR 34POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 46A 8-SOP ADV datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf