Taiyo Yuden TBPS1R153K460H5Q
TBPS1R153K460H5Q picture photo
Mfg. Part Number
TBPS1R153K460H5Q
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERM NTC 15K OHMS 0603
Datasheet Download
TBPS1R153K460H5Q.pdf
Availability of TBPS1R153K460H5Q
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBPS1R153K460H5Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TBPS1R153K460H5Q
Internal Part NumberEIS-TBPS1R153K460H5Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesTBPS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C15k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/504533K
B25/75-
B25/854600K
B25/100-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max63mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBPS1R153K460H5Q
Related LinksTBPS1R15, TBPS1R153K460H5Q Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
TBPS1R153K460H5Q Details Description
Related parts for TBPS1R153K460H5Q
RELAY TELECOM SPDT 1A 12V datasheet.pdf
FERRULE RND HANDLE .156"THR ALUM datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT SYNC BINAR 16-SSOP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 70CRI 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
MICRO 51C P 8" WHT FLOAT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN RECP datasheet.pdf
24 MHz Rail-to-Rail Amplifiers with Shutdown Option IC datasheet.pdf