Bourns Inc. TBU-KE040-050-WH
TBU-KE040-050-WH picture photo
Mfg. Part Number
TBU-KE040-050-WH
Manufacturer
Product Category
Surge Suppression ICs
Brief Description
SURGE SUPP TBU 50MA 400V SMD
Datasheet Download
TBU-KE040-050-WH.pdf
Availability of TBU-KE040-050-WH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBU-KE040-050-WH Order Process
Ship out your order
Specifications of TBU-KE040-050-WH
Internal Part NumberEIS-TBU-KE040-050-WH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTBU-KE Series 26/Jun/2014
PCN Assembly/OriginTBU,TCS High-Speed Protectors Silicon Site Dec/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilySurge Suppression ICs
SeriesTBU®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Working200V
Voltage - Clamping400V
TechnologyMixed Technology
Power (Watts)-
Number of Circuits1
ApplicationsGeneral Purpose
Package / Case2-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package2-DFN (2.5x 5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBU-KE040-050-WH
Related LinksTBU-KE04, TBU-KE040-050-WH Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TBU-KE040-050-WH Details Description
Related parts for TBU-KE040-050-WH
RES SMD 158 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 120K OHM 0302 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
PLASTIC PENDANT 10 BTN MOMENT datasheet.pdf
19 WAY SIL HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 12POS datasheet.pdf
HL RELAY 1 FORM C 12VDC datasheet.pdf